Троянди й виноград, красиве і корисне…

http://jerait.com

Саме ці поетичні рядки великого українського поета стали, образно кажучи, лейтмотивом прес-туру запорізьких журналістів до плодорозсадника «Високогірне» Запорізького району. Бо починаючи ще з 1936 року тут з з незмінною дбайливістю і любов’ю вирощують для людей саджанці декоративних та плодових дерев і чагарників, а ще – понад 15 сортів прекрасних троянд.

Молоді керівники ПрАТ «Високогірне» - директор В'ячеслав Литовченко (до речі, за фахом – юрист і економіст), і менеджер Андрій Коровяковский розповіли журналістам про досягнення і проблеми свого господарства. Тут на 360 га орендованої землі трудяться 30 працівників. Є свій кваліфікований агроном, бригадир, досвідчені садівники, стаж роботи яких досягає до 40 років, відповідальний за ринок збуту. 

«Високогірне» - одне з двох ліцензованих розплідників, які залишилися на Запоріжжі. І нові керівники докладають величезних зусиль не тільки для збереження, а й подальшого розвитку господарства. Господарство, яке раніше спеціалізувався в основному на яблунях, за 5 років освоїло вирощування саджанців багатьох порід декоративних дерев, що розташувалися на 6 гектарах. Тільки хвойники налічують 50 сортів різних за габаритами (колоновідні, кущові, грунтопокривні) і колірною гамою (від темно-зелених до золотистих) рослин, виходячи з потреб покупців. Законодавцями моди на сорти, форми крон або забарвлень виступають дизайнери-ландшафники. 

Журналісти дізналися, що на площах і бульварах Запоріжжя висаджено тисячі вирощених в розпліднику сакур, мигдалю, ялівців, беріз, тощо. Всі троянди, що прикрашають клумби міста, теж - звідси. А це -12 тисяч кущів тільки за 2016 рік. Купують саджанці троянд і приватні тепличні господарства.

В розпліднику також вирощуються всі популярні види плодових дерев - 150 сортів яблунь, груш, персиків. На 100 га саду розташовується черешня. Є власний сад маточних рослин-підщеп. 

За 2016 рік "Високогірне" реалізувало близько 50 тисяч саджанців. Основні покупці садівники-приватники. У свої сади оптові покупці купують десятки тисяч дерев.

ПрАТ – член асоціації «Укрсадпром». Продукція розплідника щорічно проходить спеціальну атестацію. А це дає можливість співпрацювати з науково-дослідними інститутами, поповнюючи асортимент новими видами саджанців. Посадковий матеріал районований, тобто пристосований до наших кліматичних умов, посухи, заморозків, спеки, що забезпечує 100% -ю приживлюваність саджанців.

Активні покупці садівники Запорізької та Дніпропетровської областей. Зацікавилися високогірненською черешнею і китайці. В господарстві чекають їх візиту вже цієї зими, є передумови для співробітництва. 

Ще один важливий момент. Розплідник продає свої саджанці тільки через власні торгові точки. Їх три: поруч з Центральним ринком, на Верхній Хортиці і в самому розпліднику. Головна мета захистити покупця від обману, забезпечивши якісним посадковим матеріалом з гарантією придбання необхідного сорту і виду дерев і чагарників.

Господарі розповіли журналістам не лише про досягнення, розповіли і про головні проблеми. І головна з них у тому, що можливості ПрАТ «Високогірне» в 10-20 разів перевищують збут. Підприємство чекає покупців, шукає їх самостійно, але їхнім зусиллям потрібна і підтримка. Тим більше, що якість продукції – гарантована. Такою дієвою допомогою могло б стати держзамовлення. Однак, поки що ж на всіх рівнях у нас лише декларується підтримка вітчизняного виробника, реально ж робиться дуже мало. 

Специфіка господарства вимагає чимало ручної праці, люди працюють і в спеку, і в холод, а в гарячу пору – від світанку – до пізнього вечора. Але, як сказала садівник з 30-річним стажем Галина Холодна, яка була головним гідом журналістів і на дільницях декоративних чагарників, і на трояндових полях, для всіх, хто тут працює, окулірування, обрізка, догляд за кожним деревцем, за кожним кущем - це улюблена справа, покликання всього життя.

В цьому журналісти мали змогу переконатися наочно, спостерігаючи, як бережно і з любов’ю Галина торкалася трояндових паростків, слухаючи її цікаві розповіді про кожне деревце, кожну квітку і про нелегку, але таку потрібну людям працю, яка дає початок новим садам і новим квітникам, щедро дарує радість спілкування з прекрасним і корисним.

Олена Морозова

http://jerait.com